POVODEŇ ROKU 1958 V BŘEZOLUPECH |
Napsal uživatel Radek Berecka |
Úterý, 31 Červenec 2018 07:16 |
Historické povídání jsem si tentokrát připravil o živelné pohromě, kterou si mnozí obyvatelé vesnice jistě dobře pamatují, protože od ní zanedlouho uplyne přesně šedesát let. Touto událostí byla povodeň v červenci 1958.
Události v létě roku 1958:
K této jistě traumatizující události zejména pro občany, kterých se přímo dotýkala, došlo v sobotu 5. července. Jak se píše v kronice obce Březolupy, v současné době uložené ve Státním okresním archívu v Uherském Hradišti: v 16:30 hodin se přihnala po toku jindy klidného potoka Březnice povodňová vlna, která téměř zcela zničila devět domů, které se stali neobyvatelnými a některé se zcela, nebo z části zřítily. Po dvou hodinách voda opadla a zůstala po ní velká zkáza, jejíž následky byly viditelné ještě roky.
Nejvíce postižena byla část obce zvaná „Podsedky“, nacházející se v blízkosti křižovatky na Uherský Brod. Hlavní příčinou byl podle očitých svědků malý průtočný profil potoka, mostu pod silnicí a zejména vantroky převádějící mlýnský náhon přes potok v blízkosti mostu. Došlo k ucpání těchto objektů a rozlivu vody do okolí, parku zvaného „rybníček“, v místě fotbalového hřiště a dnešního okolí domu zahrádkářů.
Park
U pálenice
Poškozeny byly domy č. 80 Františka Hoferka, č. 81 Josefa Hoferka, č. 125 Jaroslava Hubáčka, č. 144 Františka Hrabici, č. 166 Aloise Michálka, č. 200 Františka Zůfalého, č. 240 Josefa Mikla, č. 242 Jindřicha Michálka a č. 288 Julie Křenové. Některé domy se podařilo opravit, některé se naopak stali neobyvatelnými, byl zbořeny a již nikdy vystavěny nebyly. Je nutno konstatovat, že se zřítily zejména části domů z tzv. „kotovic“, tj. nepálených cihel, které při podmočení ztrácí svou pevnost.
Dům čp. 166
Dům čp. 144
O této povodni, která byla největší v této oblasti ve 20. století, je zmínka i v kronikách okolních obcí rozložených po březích potoka Březnice. V Šarovech píší o průtrži nad obcemi Březnicí, Salaší, Bohuslavicemi, Lhotou a Šarovy. V Bílovické kronice pak o výšce vody v parku 120 cm.
Opatření po povodni:
Po této živelné události bylo rozhodnuto o opatřeních, které měli dalším obdobným zabránit. V následující letech došlo k regulaci velké části délky koryta Březnice v obcích Bohuslavice, Březolupy a Bílovice.
Došlo k odstranění některých překážek z koryta lávek, u nás například betonových vantrok na začátku parku, a postupně i k likvidaci mlýnského náhonu, ale o tom zase někdy příště v článku o mlýnech v Březolupech.
A nakonec došlo i k výstavbě nových mostů z větším průtočným profilem, tomu nejvíce koliznímu v Podsedkách například v roce 1964.
Další záplavy ve 20. století:
Povodeň roku 1958 nebyla samozřejmě jedinou v historii. Z výše uvedených důvodů docházelo zcela pravidelně k záplavám i dříve, možná i silnějším. O těch starších se mě však prozatím nepodařilo zjistit žádném bližší údaje.
Vyjmenuji proto pouze nejvýznamnější z 20. století. První z nich byla roku 1910, o níž jsou zmínky v naší i okolních obecních kronikách. Došlo k ní v září tohoto roku a výše škod není známá.
K dalšímu rozlivu vody došlo při velké povodní na Moravě počátkem července 1997, u nás v obci ale bez výraznější škod na obecním, nebo soukromém majetku.
Jak je vidět i tak malý vodní tok, většinou s téměř minimální průtokem vody, se může stát nebezpečným. Potok (někdy zvaný říčka) Březnice s délkou toku 24,8 km není příliš velký, ale rozvodí 124,9 km2 až zase tak malé není, zkuste se někdy podívat na zeměpisnou mapu, z jakých kopců k nám vody nakonec dotečou.
Protože máme postavený dům na břehu potoka u mostu v části Podsedkyd doufám, že opatření provedená po roce 1958 jsou dostatečná, a k dalším větším záplavám již nedojde. I když roky 2010 a 2014 jsou pro mě varováním, koryto bylo během jedné až dvou hodiny zcela plné, ale stačilo zatím přitékající vodu pojmout.
Dne 6. 6. 2018 zpracoval ing. Radek Berecka, kronikář obce Březolupy |
Zobrazeno : 4289x |